Question: How Much Would A Trip To Iceland Cost?

Is there a Walmart in Iceland?

Hagkaup is the Walmart / Asda of Iceland.

Here you’ll find a wide range of foods as well as; toys, cosmetics, homewares, clothes etc..

How much would a trip to Iceland cost from India?

Popular Iceland PackagesIceland PackagePrice (Per person on twin sharing)Best of Reykjavik (Land Only)Rs 67,990view detailsDiscover IcelandRs 49,990view details

How much is a trip to Iceland for 2?

A vacation to Iceland for one week usually costs around kr153,698 for one person. So, a trip to Iceland for two people costs around kr307,396 for one week. A trip for two weeks for two people costs kr614,791 in Iceland.

How much is a Big Mac in Iceland?

A Big Mac in Reykjavik sells for 650 krona (£3.22), but the 20% price rise required to make a decent profit would have increased it to 780 krona (£3.86), which would have made the Icelandic version of the burger the most expensive in the world.

Is Iceland expensive?

According to Numbeo’s Cost of Living Index, Iceland currently ranks as the third most expensive country in the world. Local banks have also studied the essential travel costs for tourists, and the numbers are staggering.

Do people in Iceland speak English?

English is taught as a second language in Iceland and almost every Icelander speaks the language fluently. And more so, most Icelanders speak several other languages including Danish, German, Spanish and French and welcome the opportunity to practice their language skills.

Why is Iceland so expensive?

Natural reasons. First of all, there are natural reasons for Iceland being expensive. It′s an island in the middle of North Atlantic Ocean, so all transport needs to be done via flights or shipping. … This also means a lot of goods and food products are imported a long way to Iceland.

Is Iceland cheaper than India?

India is 70.7% cheaper than Iceland.

How much should I budget for a trip to Iceland?

A minimal budget for Iceland is $60-80 USD per person per day — and that’s staying in a hostel dorm, cooking most of your own meals, skipping tours, and taking buses. A mid-range budget is more like $200 USD per person per day.

How much money do I need for 4 days in Iceland?

In general, I would count at least 1500 USD per week per person, not including the flights. This is approximately what my winter trip to Iceland cost, staying in mid-range accommodations, dining out every evening, and doing just two paid excursions: glacier hiking and Blue Lagoon.

Is Iceland expensive for Indians?

Iceland is one of the most expensive European countries. … Food is also expensive in Iceland. We used to carry something with us everyday to avoid eating out. All in all it will cost you around 150k per person but it’s definitely worth the money.

What is the cheapest time to go to Iceland?

The offseason is basically from early Autumn to late Spring (September – May). During these months, January – May is probably the lowest in terms of the tourist crowds, which means these are the cheapest months to fly, rent a car and find accommodation in Iceland.

How much is a Coke in Iceland?

Cost of Living in IcelandRestaurants[ Edit ]Imported Beer (12 oz small bottle)1,000.00 krCappuccino (regular)579.61 krCoke/Pepsi (12 oz small bottle)341.25 krWater (12 oz small bottle)258.63 kr61 more rows

What should you avoid in Iceland?

What NOT to Do in Iceland: Tourist Traps and Stuff to AvoidDon’t do things just because everyone else is doing it. … Don’t assume that everything you’ll do in Iceland will be expensive. … Don’t tip. … Don’t buy bottled water. … Don’t expect that you can see everything during your stay. … Don’t get speeding tickets! … Don’t forget your sleeping mask. … Don’t buy super-expensive memorabilia.More items…•